TLAČOVÁ SPRÁVA
Tento november si pripomíname významný míľnik v našich dejinách, ktorý pred 35 rokmi znamenal novú nádej a príležitosť pre Slovensko. Nežná revolúcia v roku 1989 otvorila dvere slobode, demokracii a zahraničnej spolupráci, ktoré dnes môžu mnohí z nás vnímať ako bežnú súčasť života. Táto udalosť však nesie hlboký odkaz aj pre nás, slovenských vedcov a vedkyne žijúcich a pracujúcich v zahraničí.
Ako platforma Žijem vedu, združujúca slovenské vedkyne a vedcov pôsobiacich v zahraničí, vnímame Nežnú revolúciu nielen ako historický príbeh, ale aj ako trvalú výzvu, aby sme aktívne prispievali k rozvoju demokratickej a otvorenej spoločnosti. Hoci pôsobíme za hranicami Slovenska, stále cítime k našej krajine silné puto. Aj preto každoročne organizujeme predvianočnú konferenciu, ktorá je príležitosťou k prenosu poznatkov a nadviazaniu vedeckých spoluprác medzi slovenskými výskumníkmi.
Radi by sme pozvali vedcov, odborníkov, médiá i širokú verejnosť na naše podujatie Žijem vedu naživo 2024, ktoré sa uskutoční v piatok 20. decembra 2024 v priestoroch Auly Ekonomickej univerzity v Bratislave. Registrácia na konferenciu je bezplatná a prebieha do 13. decembra cez formulár https://forms.gle/gPrh7nzg8uJFFxt79.
Konferencia ponúka pestrý program prednášok pokrývajúcich rôzne vedecké oblasti, od medzinárodnej bezpečnosti a práva až po prírodné vedy. Privítame ekonóma Martina Lábaja z Národohospodárskej fakulty EUBA s jeho príspevkom o dopadoch automatizácie na trh práce. Antropologička Barbora Bírová v Česku vedie Platformu pre sociálne bývanie a zaoberá sa ukončovaním bezdomovectva. Mária Havelková z Právnickej fakulty UK porozpráva o motivovaní advokátov k poskytovaniu právnych služieb bezplatne. O vedecké poznatky v aktuálnej téme medzinárodnej bezpečnosti a jadrových zbraniach sa podelí Michal Onderčo pôsobiaci v Holandsku. Za prírodné vedy sa na konferencii predstavia dvaja rečníci, nositeľ ERC grantu Michal Májek a Zuzana Varaliová. Michal Májek z Prírodovedeckej fakulty UK nám vysvetlí, ako dokážeme presvedčiť molekuly, aby reagovali pomocou svetla, elektriny a mechanickej sily. Zuzana Varaliová, pôsobiaca vo Švédsku, priblíži publiku prepojenie lymfatického systému a tukového tkaniva. Otázka, či môže jazykovedkyňa zmeniť svet, je zase hlavným motívom prednášky Lucie Molnár Satinskej z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. Tohtoročná laureátka ceny L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede Jana Šimeg Veterníková z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU objasní, ako sa pozorujú zmeny vlastností materiálov jadrovej elektrárne. Moderátormi konferencie budú Daniel Šagath a Lenka Tkáčová zo Slovenskej vesmírnej agentúry.
V panelovej diskusii s názvom „Ako sa nestratiť civilizovanému svetu: úloha vzdelania a vedy v dnešnej spoločnosti“ sa predstaví dekanka Národohospodárskej fakulty EUBA Erika Pastoráková, dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar, študent Právnickej fakulty UK Marek Janiga a vedec z Ústavu molekulárnej biológie SAV Imrich Barák. Spolu s moderátorom Otakarom Horákom sa panelisti zamyslia nad úlohou vedy v demokratickej spoločnosti a možnostiach posilňovania demokratických hodnôt.
Dôležitým aspektom našich akcií je aj prepájanie vedeckej komunity, a preto máme pripravené aj networkingové aktivity. Registrovaní účastníci budú mať k dispozícii aj knihu abstraktov, vďaka ktorej sa môžu navzájom kontaktovať aj v budúcnosti. Rovnako sa odprezentujú rôzne organizácie a iniciatívy prispievajúce k podpore a rozvoju vedy na Slovensku.
Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, je dôležité, aby Slováci pôsobiaci v zahraničí nezostávali len pasívnymi pozorovateľmi. Konferencia je preto ideálnou príležitosťou, aby sme sa aktívne zapojili a pomohli Slovensku naplno využívať svoj potenciál.
Konferenciu bude možné sledovať aj prostredníctvom živého prenosu na Youtube kanáli Žijem vedu. Všetky informácie o konferencii sú dostupné na https://zijemvedu.sk/zvn2024.
Konferencia sa koná aj vďaka podpore našich partnerov, Nadácie ESET, Slido, BTS Group a spoluorganizátora - Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.