Lenka Belicová

26. 04. 2024
Podcast Žijem vedu v Rádio Slovensko
Žijem vedu
Lenka Belicová
/

Stiahnuť súbor | Otvoriť v novom okne | Dĺžka: | Nahraté dňa 11. 06. 2024
Odoberať podcast: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom Rádia Slovensko priebežne uverejňujeme na našich stránkach.

Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!

Lenka Belicová momentálne pôsobí ako Marie Skłodowska-Curie Actions Fellow postdoktorandka na Karolínskom inštitúte v Štokholme. Predtým si urobila doktorát na Inštitúte molekulárnej bunkovej biológie a genetiky Maxa Plancka v Drážďanoch v Nemecku.

Vo svojom výskume sa venuje vývinu a regenerácii tkaniva pečene, využíva mikroskopiu a genetické metódy k tomu, aby pochopila, ako sa bunky v pečeni rozhodujú o svojom osude a spoločne tvoria funkčný orgán.

Lenka je už niekoľko rokov aktívnou členkou občianskeho združenia Žijem vedu. Lenka napísala a editovala niekoľko popularizačných článkov pre ŽV blog na Denníku N, spolumoderovala podcasty S vedcami okolo sveta a zapája sa do organizácie každoročnej vianočnej konferencie Žijem vedu naživo. 

V spolupráci s CVTI SR sa Lenka podieľa na projekte Férová akadémia, ktorý sa venuje rodovej rovnosti vo vede. A je zakladajúcou členkou Slovenskej Asociácie Výskumníčok a InovÁtoriek (Savia).

 

Autorka nahrávky: Eva Pribylincová