Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom Rádia Slovensko priebežne uverejňujeme na našich stránkach.
Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!
Chemička Jana Očková je PhD študentkou na Inštitúte fotoniky (ICFO) v Barcelone.
Janka vo svojom výskume používa mikroskopiu a kovové nanoantény na pozorovanie materiálov na ich molekulárnej úrovni (10 000-krat menšia škála ako hrúbka vlasu). Tieto nanoantény sú podobné rádiovej anténe, ktorá zosilňuje rádiové vlny, ale fungujú s vlnovou dĺžkou svetla, a preto sú užitočné pre mikroskopiu.
Študovala napríklad fotosyntetické molekuly a vďaka nanoanténam ich vedela skúmať jednu po jednej, čo jej umožnilo pozorovať, ako cez ne prechádza energia počas fotosyntézy. Takéto vedomosti môžeme potom využiť na zlepšovanie solárnych panelov, kde tiež plynie energia cez molekuly. Zosilňovanie molekulárnych signálov nanoanténami sa dá využiť aj ako veľmi citlivý senzor, napríklad v kvapke krvi nájsť molekuly charakteristické pre nejakú chorobu skôr ako klinické testy. Časť jej výskumu sa preto zaoberá aj meraním vlastností kovových nanočastíc pre lepšie senzory.
Autorka nahrávky: Eva Pribylincová