Žijem vedu v Rádiu Slovensko

11. 09. 2023
Podcast Rádio Slovensko
Žijem vedu
Žijem vedu v Rádiu Slovensko
/

Stiahnuť súbor | Otvoriť v novom okne | Dĺžka: | Nahraté dňa 16. 12. 2023
Odoberať podcast: Apple Podcasts | Google Podcasts | Spotify

Žijemvedu v spolupráci s Rádiom Slovensko predstavuje slovenské vedkyne a vedcov v krátkych spotoch. Kde sú, na čom pracujú a o čom snívajú sa dozviete každý týždeň vo vysielaní Rádia Slovensko. Všetky doterajšie rozhovory so súhlasom RTVS priebežne uverejňujeme na našich stránkach.

Počúvajte Rádio Slovensko a fandite vede aj vy!

Dáša Bohačiaková v súčasnosti vedie laboratórium na Ústave histológie a embryológie Lekárskej fakulty Masarykovej univerzite v Brne.

Dáša vyštudovala Prírodovedeckú fakultu na Masarykovej univerzite v Brne, kde sa venovala výskumu ľudských embryonálnych kmeňových buniek. Doktorát získala na Lekárskej Fakulte MU v Brne a následne absolvovala trojročnú postdoktorandskú stáž na University of California, San Diego (UCSD). Tu pracovala na vývoji klinicky-aplikovateľných metód neurodiferenciácie kmeňových buniek.  

Dášina skupina sa venuje štúdiu neurálnej diferenciácie a modelovanie chorôb in vitro aj pomocou tzv. cerebrálnych organoidov. Jej výskum je, okrem národných a medzinárodných grantov (GAČR, AZV, JPND), podporený aj Nadáciou Neurón a Alzheimer NF.

Dáša svoj výskum predstavila aj na konferencii Žijem vedu naživo 2021 a bola tiež hosťkou Žijem vedu podcastu S vedcami okolo sveta.

 

Autorka nahrávky: Eva Pribylincová